Finalister

Andreas Laustsen

NATURVIDENSKAB

Københavns Universitet, Institut for Lægemiddeldesign og Farmakologi

Formidlingstekst

Se profil her

Bjarke Takashi Røjle Christensen

NATURVIDENSKAB

Københavns Universitet, Niels Bohr Instituttet

Formidlingstekst

Se profil her

Maja Thiele

SUNDHEDSVIDENSKAB

Syddansk Universitet, Klinisk Institut

Formidlingstekst

Se profil her

Louise Klinge

HUMANIORA

Københavns Universitet, Institut for Nordiske Studier og Sprogvidenskab

Formidlingstekst

Se profil her

Mark Dannemand

NATURVIDENSKAB

Danmarks Tekniske Universitet, Institut for Byggeri og Anlæg

Formidlingstekst

Se profil her

Deltagere

Aamir Shabir

NATURVIDENSKAB

Danmarks Tekniske Universitet, Danish Polymer Center. Danmarks Tekniske Universitet Chemical Engineering

Formidlingstekst

Anders Fjeldbo Haubjerg

NATURVIDENSKAB

Syddansk Universitet, Mærsk Mc Kinney Møller Instituttet

Formidlingstekst

Anne Mølgaard Nielsen

SUNDHEDSVIDENSKAB

Syddansk Universitet, Institut for Idræt og Biomekanik

Formidlingstekst

Anne-Katrine Faber

NATURVIDENSKAB

Københavns Universitet, Niels Bohr Instituttet

Formidlingstekst

Astrid Mody

HUMANIORA

KADK, CITA (Centre for Information Technology and Architecture)

Formidlingstekst

Christian Hjortskjær

SAMFUNDSVIDENSKAB

Københavns Universitet, Søren Kierkegaard Forskningscenteret, Afdeling for Systematisk Teologi

Formidlingstekst

Christian Scheffmann Jacobsen

NATURVIDENSKAB

Danmarks Tekniske Universitet, Institut for Fysik

Formidlingstekst

Christian Stevns Hansen

SUNDHEDSVIDENSKAB

Københavns Universitet, Kliniske Institut, Institut for Kirurgi og Intern Medicin

Formidlingstekst

Christina Lundsgaard Ottsen

SAMFUNDSVIDENSKAB

Aarhus Universitet, Department of Psychology and Behavioural Sciences

Formidlingstekst

Felix Trier

NATURVIDENSKAB

Danmarks Tekniske Universitet, Institut for Energikonvertering og -lagring

Formidlingstekst

Henrik Munch Roager

NATURVIDENSKAB

Danmarks Tekniske Universitet, Fødevareinstituttet

Formidlingstekst

Inge Larsen

SUNDHEDSVIDENSKAB

Københavns Universitet, Institut for Produktionsdyr og Heste

Formidlingstekst

Inger Lerstrup

NATURVIDENSKAB

Københavns Universitet, IGN

Jacob Ørmen

HUMANIORA

Københavns Universitet, Medier, Erkendelse og Formidling

Formidlingstekst

Kasper Mackerprang

NATURVIDENSKAB

Københavns Universitet, Kemisk Institut

Formidlingstekst

Maiken Pontoppidan

SUNDHEDSVIDENSKAB

Københavns Universitet, Folkesundhedsvidenskab

Formidlingstekst

Maria Akselvoll

SAMFUNDSVIDENSKAB

Roskilde Universitet, Institut for Mennesker og Teknologi

Formidlingstekst

Martin Lytje

SAMFUNDSVIDENSKAB

University of Cambridge, Faculty of Education

Mimmi Sjöklint

SAMFUNDSVIDENSKAB

Copenhagen Business School, Department of IT Management

Formidlingstekst

Niels Chr. Hansen

HUMANIORA

Aarhus Universitet, Institut for Kommunikation og Kultur / Center for Music in the Brain

Formidlingstekst

Pernille Steen Pedersen

SAMFUNDSVIDENSKAB

Copenhagen Business School, Institut for Ledelse, Politik og Filosofi

Formidlingstekst

Rasmus Blædel Larsen

HUMANIORA

Københavns Universitet, Saxo

Formidlingstekst

Rune Kristian Lundedal Nielsen

HUMANIORA

IT Universitetet, Digital Design / Center for Computer Games Research

Formidlingstekst

Sille Obelitz Søe

HUMANIORA

Københavns Universitet, Det Informationsvidenskabelige Akademi

Formidlingstekst

Sofie Laage Christiansen

SUNHEDSVIDENSKAB

Aarhus Universitet, Klinisk Institut

Formidlingstekst

Stine Krog Frandsen

SUNDHEDSVIDENSKAB

Københavns Universitet, Institut for Klinisk Medicin

Formidlingstekst

Susanne Hvovlgaard Mikkelsen

SUNDHEDSVIDENSKAB

Aarhus Universitet, Folkesundhed

Formidlingstekst

Tau Bernstorff Lehman

NATURVIDENSKAB

Københavns Universitet, Niels Bohr Instituttet

Formidlingstekst

Tore Holst

HUMANIORA

Roskilde Universitet, IKH

Trine Kellberg Nielsen

HUMANIORA

Aarhus Universitet, Institut for Kultur og Samfund – Forhistorisk Arkæologi

Formidlingstekst